Magazyn Muzyczny RUaH


  Krzyż jest darem,
  który dobry Bóg
  zsyła swoim przyjaciołom.

  (św. Jan Maria Vianney)
Sitemap
Mapa witryny
| Kontakt | Reklama
Search
Paganini internetowy sklep muzyczny
26 maja 2017

Strona Główna » Recenzje » Lidia Jazgar i Galicja "Wiał Wiatr"

Recenzje

Lidia Jazgar i Galicja "Wiał Wiatr"
06/10/2008

Pierwsza myśl, jaka nasuwa mi się po wysłuchaniu płyty to refleksja, jak niezwykłym przeżyciem musiała być obecność w bazylice Franciszkanów o północy... Tam 15 sierpnia odbyła się prapremiera - wydarzenie wieńczące pierwszą edycję Nocy Cracovia Sacra.


O św. Franciszku

Pierwsza myśl, jaka nasuwa mi się po wysłuchaniu płyty to refleksja, jak niezwykłym przeżyciem musiała być obecność w bazylice Franciszkanów o północy... Tam 15 sierpnia odbyła się prapremiera - wydarzenie wieńczące pierwszą edycję Nocy Cracovia Sacra.

MONIKA SMÓŁKA


Kolejna myśl to pytanie, czy da się przekazać historię świętego w jedenastu utworach tak, aby oddały one rzeczywiście wiernie jego postać i stały się opowieścią, do której chętnie się wraca... Wraca z zachwytem: dla samego bohatera, ale też i wrażeń estetycznych płynących (wiejących?) z opowieści o nim.

Słowo jest tu ważne. Ono stwarza, zabija, otwiera, zamyka, raduje, smuci – powie Franciszek, którego list wraz z pozdrowieniami i życzeniami miłości niesie wiatr. Jak przystało na Rycerza Najwyższego Króla, zdobywa świat własnymi rękami i pragnieniami umocnionymi przez Dobrego Boga. Fabuła narracyjna opowieści o św. Franciszku prowadzona jest w sposób zadziwiająco oszczędny, a równocześnie wiernie oddający sylwetkę cichego bohatera. Teksty autorstwa  Andrzeja Zająca są głębokim wyrazem duchowego testamentu, ale także oddają prostotę serca świętego.

Współgranie opowiedzianych w poszczególnych utworach historii możliwe jest właśnie dzięki słowu, które jest tu spoiwem łączącym części ze sobą (Jerzy Trela). Zespół GALICJA wprowadza w nastrój opowieści elementy autentyczności i baśniowości zarazem. Poszeptujący, delikatny śpiew ma w sobie coś tajemniczego. Mamy tu Orkiestrę Akademii Bethovenowskiej, która do wyrazistości głosu Lidii Jazgar dodaje nieco ‘mistycznego wiatru’… Jest też coś poruszającego w cieple wykonania Pieśni Rycerza (Przemysław Branny) poświęconej Klarze – „córce Króla”.

Miodowe ciasteczka z migdałami to natomiast wspomnienie ulubionych mostaccioli przyniesionych Franciszkowi przed śmiercią przez jego przyjaciółkę – Jakobinę z Settesoli. Naprzemienne wyśpiewanie tej historii w Sercu wiernym przez naszych artystów: melancholijny i jakby trochę smutny głos w refrenie - przeplatający się z ciepłymi i radosnymi dźwiękami poszczególnych zwrotek daje odczucie, jakby bohaterów opowieści znało się od dawna…

Historia niesiona niemal jak przez wiatr – tak najprościej można określić ten wyśpiewany testament świętego Franciszka. We wszystkim, co się wydarzyło, wdzięczny przywoływał na pamięć łaskawość Boga, nie chcąc zapomnieć tego, co było. Twórcy wydarzenia, które po raz pierwszy miało miejsce w połowie sierpnia u Franciszkanów w Krakowie, także się o to zatroszczyli. Z wielkiego życiorysu skromnego człowieka stworzyli piękną, baśniową opowieść, której można słuchać wielokrotnie bez znudzenia.

do góry